jak funguje generátor ozonu

Jak funguje generátor ozonu a k čemu slouží

25 ledna, 2021 Od administrator 0

Generátor ozonu je výkonný dezinfekční prostředek, který dokáže dezinfikovat kompletní interiér za relativně málo času. Jak funguje generátor ozonu se dozvíte v následujícím článku.

Likviduje zejména bakterie a viry, poradí si ale například i s plísní. Jeho použití je velmi široké. Vydezinfikuje vám auto, byt a výkonnější modely zvládnout větší prostory až po tovární haly.

Co je to ozon a proč nám může pomoci proti virům

Ozon je plyn, který působí jako přírodní dezinfekce a čistící látka. Používá se v celé řadě oborů od zdravotnictví přes zemědělství až po potravinářství. Je nepoměrně efektivnější než například chlor a další dezinfekce. Prakticky žádný virus, plíseň ani bakterie není schopná jeho působení přežít.

Dokáže navíc likvidovat nepříjemné zápachy v uzavřených prostorách. Pomůže se zbavit například zápachu cigaret po různých společenských událostech. Firmám pomáhá zlikvidovat zápachy z lepidel, nátěrů a dalších technických látek používaných ve výrobě nebo stavebnictví. Ovšem pozor, ozón zničí zápach. Nedokáže ovšem odstranit jejich příčinu pokud nejde o plíseň nebo podobný organický zdroj. Zápachy technického nebo chemického původy dokáže krátkodobě odstranit ale zneutralizovat zapáchající nátěr neumí.

Ozon se po použití časem trvale rozpadne a nehrozí jakékoliv poškození čehokoliv. Pro ochranu zdraví je ale nutné správně generátor nastavit, dodržet lhůty pro dobu použití a rozpad plynu což je vše popsané v návodu ke každému z generátoru.

Jak funguje generátor ozonu a co zvládne

Generátor vytváří plyn (ozon), který kompletně zaplní všechny prostory a zákoutí. Dokáže si poradit s téměř čímkoliv od mikroorganismů až po zdroje plísní a zápachu, které jsou organického původu. 

OZON JE VELMI TOXICKÝ!! PŘI JEHO POUŽITÍ JE NUTNÉ OPUSTIT PROSTOR. NESMÍ BÝT PŘÍTOMEN ŽÁDNÝ ŽIVÝ TVOR ANI ROSTLINY!! VŠE ŽIVÉ VYNESTE VEN.

 • Zbavuje plísní a mikroorganismů v uzavřených i vlhkých místnostech
 • Dezinfekce interiéru včetně předmětů umístěných uvnitř místnosti

V poslední době se generátory ozonu používají nejen k dezinfekci bytů a kanceláří ale také vozidel MHD. Soukromě je můžete využít například k dezinfekci vašeho obydlí nebo provozních prostor. Mnohé generátory ozonu mají i adaptéry pro zapojení do automobilu.    

Jaký generátor ozonu vybrat 

V nabídce naleznete přístroje s různým výkonem. Zhruba na každých 100 m² plochy budete potřebovat výkon 10 000 mg/h.

S vyšším výkonem je dezinfekce rychleji hotová. Výkonnější generátor ozonu zaplní místnost plynem za kratší čas.

Pro domácí použití vám postačí výkon 5 000 mg za hodinu.

15 000 mg ozónu si poradí s kanceláří, provozovnou a středními komerčními prostory. Výkonnější přístroje jsou nutné pro průmysl či velkokapacitní dopravní prostředky, kde roli hraje i kratší čas dezinfekce a menší prostoje nebo odstávky.

Ozonový generátor – použití v praxi

Každý generátor má uživatelský manuál, který je potřeba striktně dodržovat neboť jde přístroj vytvářející potenciálně nebezpečný plyn. Obecně vzato se tam většinou píše něco v tomto smyslu:

 • Evakuovat z místnosti vše živé – lidi, zvířata a rostliny
 • Je vhodné místnost uklidit včetně povrchů
 • Přečtěte si manuál generátoru a řiďte se jeho pokyny

Nejčastěji probíhá použití generátoru tak, že jej zapnete s použitím časovače, který generátor po čase vypne a upozorní vás na konec programu. Ten je nastavený na potřebnou dobu a generátor po něm přestává vyrábět ozon.

Minimálně hodinu a půl po SKONČENÍ programu do místnosti nesmíte vstoupit. Ozón se postupně sám rozpadá. Přesto je nutné místnost po návratu kompletně vyvětrat.

Ozonový generátor a koronavirus

Jak již bylo řečeno v samotném úvodu, generátor ozonu dokáže efektivně zlikvidovat prakticky libovolný mikroorganismus. Stačí k tomu jej správně použít a nechat působit v uzavřeném prostoru po určenou dobu k aplikaci ozonu a jeho následný rozpad. I s pečlivým odvětráním po celé akci jde o řádově o desítky minut až několik hodin. To závisí na velikosti a objemu prostoru, jelikož ozón lze aplikovat pouze v uzavřených prostorách.

Generátor ozonu vám může pomoci v domácnosti. Například k desinfekci bytu po nákaze jakoukoliv chorobou, či po návštěvě nakažené osoby a také boji s plísněmi.

Největší využití ozonový generátor nalezne v prostorách, kde dochází k časté výměně osob. Mohou to například být:

 • Kanceláře
 • Provozovny
 • Jakákoliv pracoviště
 • Dopravní prostředky včetně osobních automobilů sdílených více osobami či pracovníky

Přidanou hodnotou je i dezinfekce neživých předmětů umístěných v dotyčné místnosti. Dezinfekci ozonem lze provádět pravidelně a v menších prostorách netrvá příliš dlouho.

Jak funguje generátor ozonu v různých typech interiérů?

Doba za níž se místnost dezinfikuje závisí na výkonu generátoru a objemu prostoru. Níže uvádíme obvyklé údaje. Vzhledem k tomu, že objem např. bytu většina lidí nezná, uvádíme obytnou plochu v metrech čtverečních. Ozon je sice výrazně těžší než vzduch ale u prostor s vyšším stropem je spíše vhodnější delší doba účinku ozonu, tak aby se místnost dezinfikovala opravdu v celém objemu i do výšky.

 • Osobní automobil – 20 až 30 minut
 • Menší byt nebo komerční prostor (50 m²): 60 – 90 minut
 • Větší prostor do 100 m²: 120 – 150 minut

*Kratší čas platí při použití výkonnějšího generátoru 15 000 mg/h